Pazarder Yardım

ŞİFRE İŞLEMLERİ

Üye girişi yapamıyorum? 

Üye giriş problemi yaşıyorsanız nedenleri şunlardan biri veya birkaçı olabilir.

1-Üye adı ve şifrenizi yazarken BÜYÜK ve küçük harflere dikkat etmelisiniz. "Caps Lock" tuşu açık kaldığı için şifredeki harfler büyük ya da küçük olarak yazılmış olabilir. Üye ad ve şifrenizi eksiksiz olarak yazdığınızı kontrol ediniz.

2-Browser (tarayıcı-pencere) programları bazı işlemleri algılamakta hataya düşebilirler. İnternete girdiğiniz pencerenizin üst bölümündeki ‘görünüm-view’ sekmesine girip karakter kodlamalarınızı kontrol ediniz. Türkçe Windows ya da Türkçe ISO seçeneklerinden birini işaretlemeniz sorunu düzeltebilir. Sorununuzun devamı halinde destek sayfamıza tıklayınız.

Şifremi nasıl güncellerim? 

Şifre bilginizi güncelleyebilmek için sırasıyla "Benim sayfam > Üyeliğim" butonlarına tıklayınız. Açılan sayfadan " Güncelle" butonuna tıklamanız halinde şifrenizi değiştirebilirsiniz. Şifre bilgilerinizin en 6, en fazla 12 karakterden oluşmalıdır. Ayrıca belirlediğiniz şifre bilgisinin rakam ve harf içermesi gerekmektedir.(3.kişiler tarafından kolay tahmin edilemeyen bir şifre oluşturmak için şifrenize ek olarak rakamda kullanmanızı öneriyoruz) Şifrenizi unuttuysanız; üye giriş sayfasında yer alan “Şifremi Unuttum” seçeneğini seçerek şifre bilgilerinizi kayıtlı e-posta adresinize yönlendirebilirsiniz.

Şifremi unuttum? 

Şifrenizi unuttuysanız, üye girişi bölümünde bulunan ‘şifremi unuttum ’linkine tıklayıp, gelen sayfadaki kutuya üye olurken belirttiğiniz e-posta adresinizi yazmanız yeterli olacaktır. Şifreniz hemen e-postanıza gönderilecektir.

Şifremle giriş yapamıyorum? 

Şifrenizle giriş sorunu yaşıyorsanız sebebi şu durumlar olabilir :

1-Şifrenizi girerken BÜYÜK-küçük harf farkına dikkat etmelisiniz. Caps lock tuşu açık kalmış ve yazdığınız şifredeki harfler büyük harf olarak girilmiş olabilir. Bu sorunu yaşamamak için şifrelerinizi daima küçük harflerle girmelisiniz.

2-Şifrenizi eksiksiz ve doğru olarak yazdığınızı kontrol etmelisiniz

3-Kimi web browser (tarayıcı-pencere) programları bazı görüntüleme işlemlerini (Türkçe karakterli metinleri algılama gibi) tam olarak yerine getiremeyebilirler.

3- İnternete girdiğiniz pencerenizin üst bölümündeki ‘görünüm-view’ sekmesine girerek karakter kodlamalarınızı kontrol etmenizde fayda vardır. Bu bölümde Türkçe Windows ya da Türkçe ISO seçeneklerinden birini işaretlemeniz sorunu düzeltebilir. Giriş problemi devam ediyorsa yardım için destek sayfamıza tıklayınız veya müşteri hizmetleri numaralarımızdan bize ulaşınız.